Відповідно до положень абзацу 1 статті 7 Закону України “Про громадянство України” від 18.01.2001 року (далі – Закон):
Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Останнім абзацем статті 7 Закону також передбачено, що:
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Отже, дитина, яка народилася після 01.03.2001 року (набуття чинності Законом) та один з батьків якої на момент її народження перебував у громадянстві України, є громадянином України з моменту свого народження. На підтвердження факту набуття громадянства України за народженням видається довідка про реєстрацію набуття громадянства України за народженням.
Відповідно до пункту 8 статті 25, а також частини другої статті 25 Закону здійснення цих повноважень за межами України щодо осіб, які народилися за межами України віднесено до компетенції дипломатичних та консульських установ України.
Відповідно до пункту 7 статті 24, а також частини другої статті 24 Закону аналогічні повноваження щодо осіб, які проживають на території України, віднесено до компетенції спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань громадянства (наразі відповідним органом є Державна міграційна служба України).
Втім, згідно з Указом Президента України №376/2012 від 30.05.2012 року внесені зміни до повноважень закордонних дипломатичних установ України в частині реєстрації набуття громадянства України за народженням: відповідну реєстрацію можна провести за місцем постійного проживання батьків або одного з них чи за місцем народження дитини.
1. Оригінал швейцарського (або іншої країни) свідоцтва про народження (витягу про реєстрацію народження) з проставленим на ньому штампом «Апостиль» (Apostile) та нотаріально засвідченим перекладом на українську мову (якщо дитина народилася на території країни, яка не приєдналася до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, свідоцтво про народження подається відповідним чином легалізованим):
2. Підтвердження про перебування одного з батьків дитини у громадянстві України на момент її народження та копію цього документа (паспортний документ) (див. п 1. ч. 1 ст. 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус“).
3. Заяву про реєстрацію дитини громадянином України за народженням (завантажити). Заява заповнюється українською мовою від імені того з батьків, хто її подає до Послольства, та відповідно до даних, вказаних у свідоцтві про народження дитини.
4. Заяву про засвідчення підпису перекладача на перекладі свідоцтва про народження дитини (завантажити). У разі, якщо переклад свідоцтва про народження раніше не було здійснено та нотаріально засвідчено українським нотаріусом (в Україні або Посольством/ Консульськом України за кордоном). Вартість послуги (засвідчення підпису перекладача) можна дізнатися за посиланням.
Закордонна дипломатична установа, до якої подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність їх оформлення вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов’язує належність особи до громадянства України.
Рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання приймається керівником закордонної дипломатичної установи або його заступником не пізніш ніж у місячний строк з дня надходження документів. Рішення про відмову повідомляється заявникові у письмовій формі не пізніш ніж у тижневий строк з дня його прийняття.
У разі прийняття позитивного рішення, особа реєструється громадянином України та документується довідкою про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Разом із заявою про реєстрацію дитини громадянином України за народженням, батьки (громадяни України) можуть подати документи для оформлення дитині закордонного паспорта.
Натомість, у випадку втрати довідки про реєстрацію дитини громадянином України або допущення помилки (неточності) при її оформленні слід звернутися до органу видачі первинної довідки та подати заяву (у довільній формі) про оформлення довідки на підтвердження раніше проведеної реєстрації набуття громадянства України за народженням.
При виході з громадянства України (лише після виходу Указу Президента України щодо припинення громадянства особи) довідка про реєстрацію громадянином України за народженням повертається до закордонної дипломатичної установи України.