Поширені запитання (FAQ)
Опубліковано 01 січня 2020 року о 19:15

Посвідка на проживання, видана компетентними органами Швейцарії, свідчить про те, що швейцарська влада надала вам дозвіл легального перебування в цій країні. Водночас, відповідно до законодавства України, якщо Ви зареєстровані на території України (маєте «прописку» та паспорт громадянина України – т.зв. «внутрішній українській паспорт»), то Ви вважаєтеся таким, що тимчасово проживає за кордоном (постійно - в Україні).

Для отримання статусу громадянина України, який постійно проживає за кордоном, необхідно оформити дозвіл компетентних органів України на виїзд на постійне проживання за кордон (результатом отримання такого статусу стане скасування реєстрації вашого місця проживання в Україні («прописки»). Зазначену процедуру Ви можете здійснити як через Посольство України в Швейцарії, так і самостійно, подавши необхідні документи до паспортного столу за місцем проживання в Україні, або через уповноважену особу, оформивши довіреність на її ім’я.

Див. розділ "Паспортні дії"

Відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 закордонний паспорт без урахування строків доставки видається Посольством у строк до трьох місяців з дня подання заяви-анкети та сплати консульського збору.

Громадяни України, які тимчасово проживають на території Швейцарії (тобто ті, які не оформлювали в Україні виїзд на постійне місце проживання за кордон, мають на руках т.зв. внутрішній українській паспорт) та змінили прізвище, можуть оформити закордонний паспорт на нове прізвище виключно після відповідної заміни на території України свого паспорта громадянина України («внутрішнього українського паспорта»).

Якщо у Вашому старому закордонному паспорті є дійсна віза до іншої країни, Ви можете його залишити. В такому випадку старий паспорт анулюється шляхом проставлення дірок діркопробивачем на машинозчитувальній зоні першої сторінки документа та повертається власнику за його особистою письмовою заявою про повернення Посольству згаданого паспорта після закінчення строку дії візи.

У разі здійснення регулярних поїздок за кордон та необхідності при цьому завчасного оформлення віз для в'їзду до іноземних держав, за обґрунтованою заявою, громадянину може бути оформлено другий паспорт.

Якщо дитина народилася після 01.03.2001 року, вона набула громадянство України з моменту свого народження. До 18 років вона може (але не зобов’язана) зберігати громадянство обох країн. Проте, з моменту повноліття їй доведеться визначитися, у громадянстві якої з країн вона хоче перебувати, оскільки Україна виходить з принципу єдиного громадянства. Разом з тим, Ви, як законний представник своєї дитини, можете вивести її з громадянства України до досягнення нею повноліття (вихід дозволений як разом з одним з батьків, так і окремо). З 14 років для виходу дитини з громадянства за заявою одного з батьків потрібна нотаріально засвідчена згода дитини.

Для реєстрації новонародженої дитини громадянином України необхідно надати до консульського підрозділу Посольства такі документи:

-         оригінал швейцарського свідоцтва про народження з проставленим на ньому штампом «Апостиль» (Apostile) та нотаріально засвідченим перекладом на українську мову та копії цих документів

 • апостилювати свідоцтво про народження необхідно в Канцелярії (Адміністрації, Мерії) кантону, де було зареєстровано народження дитини;
 • переклад апостильованого свідоцтва про народження на українську мову можна замовити у перекладачів, особа та кваліфікація яких підтверджена Посольством. Нотаріальне засвідчення підпису перекладача здійснюється консулом;
УВАГА! Дізнатися про перекладачів, які працюють з Посольством, можна по електронній пошті ([email protected]). Підписи інших невідомих перекладачів можуть бути засвідчені консулом нотаріально лише у разі, якщо перекладач разом з документом, що встановлює його особу, надасть документ, який підтверджує його кваліфікацію.

-         дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон матері чи батька та його копію;

-         заяву про реєстрацію дитини громадянином України (завантажити);

-         заяву про засвідчення підпису перекладача на перекладі свідоцтва про народження дитини (завантажити).

Разом із заявою про реєстрацію дитини громадянином України за народженням, батьки (громадяни України) можуть подати документи для оформлення дитині закордонного паспорта. Детальну інформацію можна отримати в розділі "Оформлення та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон"

Для оформлення дозволу до консульського підрозділу Посольства особисто заявником подаються такі документи:

-         паспорт громадянина України для виїзду за кордон та його копія;

-         свідоцтво про народження дитини та його копія;

-         копія закордонного паспорта особи, яка супроводжуватиме дитину;

-         заява (завантажити).

Довідка про цивільний (сімейний) стан оформлюється у вигляді заяви за підписом громадянина України, яка засвідчується нотаріально консулом. Для оформлення такої заяви необхідно надати до консульського підрозділу Посольства такі документи:

 • дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон та його копію;
 • свідоцтво про розірвання попереднього шлюбу (для осіб, які перебували в зареєстрованому шлюбі) та його копію;
 • заяву (завантажити).

Згідно з чинним законодавством України у сфері нотаріату консульська посадова особа уповноважена на вчинення нотаріальних дій за кордоном та може засвідчити ваш підпис на довіреності.

Водночас, з огляду на відсутність доступу закордонних дипломатичних установ України до Єдиного реєстру довіреностей, до кожної засвідченої довіреності консул також засвідчує підпис довірителя на окремій заяві про реєстрацію такої довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей. На підставі такої заяви Ваша довіреність, яку Ви надсилаєте в Україну, має бути зареєстрована будь-яким нотаріусом в Єдиному реєстрі довіреностей.

Нотаріальні дії здійснюються виключно у присутності заявника, тобто особи, чий підпис на довіреності або заяві буде посвідчуватися у нотаріальному порядку консульською посадовою особою Посольства.

Статтею 17 Закону України «Про громадянство» від 18.01.2001 року визначено підстави припинення громадянства України (зокрема, внаслідок виходу, втрати та за підставами, передбаченими міжнародними договорами України). Такої форми як «відмова» від громадянства України законодавством не передбачено. Подача декларації в уповноважені органи іноземної держави про відмову від українського громадянства не є підставою для позбавлення Вас громадянства України або для виходу з громадянства України.

Статтею 18 Закону передбачено, що громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням (громадянин (ка), що виїхав (ла) на постійне місце проживання за кордон, має про це штамп (печатку) в закордонному паспорті та перебуває на постійному консульському обліку в дипломатичній чи консульській установі України за кордоном).

Вихід з громадянства України згідно зі ст. 18 Закону оформлюється у випадку, якщо особою набуто громадянство іншої держави або отримано документ, виданий уповноваженим органом іншої держави, про те, що він/вона набуде її громадянство, якщо вийдете з громадянства України. Інформацію щодо питання виходу з громадянства України можно знайти за посиланням - Вихід з громадянства України

Консульська посадова особа Посольства не може бути законним представником фізичних або юридичних осіб України за кордоном через відповідні обмеження, передбачені законодавством іноземних країн та міжнародними договорами.

                                                                 

Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло". 

Усі наявні дописи - за хештегом #КонсулДопомагає  

Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері. 

                                                    

Інформаційну брошуру щодо надання інформаційно-консультативної допомоги громадянам України, які повертаються в Україну за процедурою добровільного повернення, видворення або у порядку реадмісії можна завантажити тут.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux