Роз'яснення щодо функціонування додатку "Резерв+" та порядку надання консульських послуг чоловікам 18-60 років
Опубліковано 25 березня 2025 року о 14:01

Роз'яснення щодо функціонування додатку "Резерв+" та порядку надання консульських послуг чоловікам 18-60 років

Вчинення ЗДУ консульських дій за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років у період дії воєнного стану здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених положеннями Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі – Закон).

Порядок перевірки військово-облікових документів та дій консульської посадової особи врегульовано постановою Уряду України від 10.05.2024, положення якої щодо електронної перевірки військово-облікових документів в електронній формі вступили в дію з 18.06.2024. Інформація щодо постанови та її текст становить інформацію з обмеженим доступом.

Так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років для вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України, зокрема, шляхом звернення із заявою-анкетою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, разом з документами, необхідними для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, подають військовий обліковий документ в електронній формі (е-ВОД). Перевірка актуальності е-ВОД та дійсності відомостей, які відображаються у поданому консулу паперовому витягу, здійснюється засобами застосунку Резерв+.

Частиною п’ятою статті 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено виняток щодо вчинення консульської дії без подання заявником військово-облікового документа виключно для:

✓ оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;

✓ вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;

✓ вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Таким чином, для вчинення консульської дії в ЗДУ заявник – громадянин України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, на додаток до визначеного законодавством України переліку документів, які мають подаватися для вчинення відповідної консульської дії, подає дійсний та сформований не раніше ніж за 72 години до моменту звернення за консульською послугою до ЗДУ військово-обліковий документ в електронній формі з відомостями про актуальність військово-облікових даних.

Вимога оновити військово-облікові та персональні дані протягом 60 днів, тобто до 18.07.2024, яка передбачена абзацом четвертим пункту 1 частини другої Прикінцевих та перехідних положень Закону, а також стати на військовий облік у випадку попереднього зняття з такого у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців протягом 30 днів з дня прийняття відповідного порядку Урядом України (постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 563, тобто до 16.06.2024) стосується без винятку всіх громадян України чоловічої статі віком 18-60 років незалежно від підстав виїзду за кордон, правового статусу та термінів перебування за кордоном, та навіть у випадку набуття громадянства іноземної держави, оскільки у правовідносинах з Україною такий громадянин залишається виключно громадянином України до завершення ним процедури виходу з громадянства України.

Абзацами п’ятим-восьмим підпункту 101 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Правила), затверджених додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487), визначено алгоритм взяття на військовий облік та закріплено обов’язок для громадян України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, поновити військовий облік.

Абзаци шостий-восьмий підпункту 101 пункту 1 Правил уповноважують ЗДУ приймати від громадян України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців (про що свідчить довідка органу ведення військового обліку про прийняття на зберігання військово-облікового документа або відповідна відмітка у військово-обліковому документі) заяви з визначеними додатком 4 до Порядку відомостями та оригіналом паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у випадку особистого звернення) або копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у випадку звернення засобами поштового зв’язку). Такі заяви направляються ЗДУ до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, тобто, до органу, яким такого громадянина України знято з військового обліку для його поновлення на обліку. В інших випадках, за винятком визначених у пунктах 15, 151 Правил та вищезгаданому підпункті 101 Порядку випадків, взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) ТЦК та СП, органах Служби безпеки України, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (пункт 82 Порядку).

Також, звертаємо Вашу увагу на те, що чинні приписи законодавства України не наділяють ЗДУ повноваженнями щодо взяття, ведення та зняття громадян України з військового обліку.

Під час користування е-Чергою здійснюється попередня перевірка заявником виконання вимог законодавства у сфері виконання військового обов’язку шляхом автоматичної електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційною системою «е-Консул» та Єдиним електронним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 18 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів забезпечує в установленому порядку Міністерство оборони України. З огляду на викладене, усім громадянам України, які подають заяви на консульські послуги та не мають змоги уточнити свої дані щодо військового обліку, рекомендується звертатися до технічної підтримки системи “Резерв+” за електронною адресою: [email protected] із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові, реєстраційного номеру картки платника податків (РНОКПП), контактного номера телефону, дати народження та суті проблеми.

Додаткову інформацію щодо процедури уточнення даних по військовому обліку можна отримати на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України.

Також звертаємо увагу, що 16 серпня 2024 р. Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів».

В частині проходження Військово лікарської комісії (ВЛК), Постановою унормована можливість військово-лікарській комісії робити висновок про стан здоров’я особи на основі документів та даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) eHealth.

Кабінет Міністрів України врегулював порядок проходження ВЛК для осіб з інвалідністю та осіб, які мають певні захворювання. Згідно з Постановою такі особи зможуть пройти ВЛК без проведення самого медичного огляду.

Розробка алгоритму дій заявників з питань, унормованих Постановою, покладена на МО, МВС та ДМС України, які відповідають за розробку порядку реалізації експериментального проекту.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux