Науково та освітнє співробітництво між Україною та Швейцарією
Опубліковано 13 червня 2023 року о 11:25

Наукове та освітнє співробітництво між Україною і Швейцарією


Договірно-правову базу двостороннього співробітництва у сфері науки та освіти становлять:

- Угода між Урядом України та Урядом Швейцарської Конфедерації про технічне та фінансове співробітництво (підписана 13.10.1997 р., набрала чинності 09.06.1999);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Федеральною Радою Швейцарської Конфедерації про обмін стажистами (підписана 28.11.03; ратифікована Україною: 16.09.2008, набрала чинність для України: 27.10.2008).

Двостороння співпраця у сфері науки має значний потенціал.

У 2016 р. Україна стала асоційованим членом Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН), штаб-квартира якої знаходиться у Женеві. Зазначений статус дозволяє нашій країні брати участь в усіх формах наукового співробітництва, які можливі для повноправних членів, і вимагає від нашої країни необхідного фінансування. Угоду між Україною та ЦЕРН вчинено 03.10.2013 у м. Женева та ратифіковано ВР України 02.09.2014.

У 2017 р. у Базельському університеті започатковано ініціативу «Українознавчі студії в Швейцарії» (Ukrainian Research in Switzerland – URIS), яка реалізовується за фінансової підтримки Державного секретаріату освіти, досліджень та інновацій Швейцарії. Мета ініціативи – розвиток україністики в Швейцарії, заохочення й підтримка молодих науковців, сприяння у розбудові мережі університетських наукових досліджень про Україну. У рамках ініціативи раз на рік проводяться конкурси на отримання двох грантів “URIS-Fellowship” для вчених із науковим ступенем в галузях гуманітарних і соціальних наук та культурознавства.

У рамках співпраці з URIS у січні 2020 р. українські історики взяли участь у науковій конференції в Базельськoму університеті, присвяченій історії українсько-швейцарських відносин.

У листопаді 2019 р. Посольство разом із Фрібурзьким університетом реалізувало ще один проєкт за участі українських і швейцарських науковців - подіумну дискусію «Українсько-швейцарські відносини: історія та сучасність» та експозицію «100-ліття дипломатії: українсько-швейцарські контакти в епоху (пост)імперій».

У лютому 2021 року, в умовах пандемічних обмежень, Посольство у співпраці із Українським Товариством в Швейцарії провело онлайн конференцію «Леся Українка крізь віки: культура, епоха і особистість», організовану з нагоди 150-ї річниці від дня народження поетеси. У заході взяли участь українські науковці і митці – літературознавці Тамара Гундорова і Богдан Токарський, поетеса Наталка Білоцерківець та письменник Олесь Ільченко.

Важливим підґрунтям для наукової співпраці між Україною і Швейцарією став підписаний у червні 2020 року Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Федеральним департаментом закордонних справ Швейцарської Конфедерації, яким передбачається налагодження співробітництва в сфері наукової дипломатії (Science Diplomacy). Першим проєктом на цьому напрямку стало співробітництво між Федеральною вищою технічною школою Цюріха (ETH Zürich) та українським Державним підприємством «Новатор» по створенню в Україні бюджетного апарату штучної вентиляції легень для подолання наслідків пандемії COVID-19.


Особливістю українсько-швейцарського співробітництва у сфері науки і  освіти є прямі контакти між науковими та освітніми закладами.

За підтримки Посольства українські виші розвивають співпрацю зі швейцарськими ВНЗ. У рамках міжрегіональних контактів між Закарпатською областю та кантоном Фрібург існує взаємодія Ужгородського національного університету із Фрібурзьким університетом, зокрема, запроваджена українсько-швейцарська освітня ініціатива об‘єднання NESTU з розвитку в Україні інклюзивної освіти.

В рамках програми «Молодь змінить Україну», яка фінансується Благодійним фондом Б.Гаврилишина, організовуються регулярні стажувальні поїздки до Швейцарії груп українських студентів. Стажування українських молодих фахівців здійснюється також в рамках співпраці між центром Europa Institut при Цюріхському університеті (EIZ) та Одеською юридичною академією.

У 2018 р. відбулося підписання угод про умови співпраці та спільне визнання дипломів між приватним навчальним закладом Geneva Business School та двома українськими ВНЗ - Київським національним університетом ім. Т.Шевченка та Харківським національним університетом ім. В.Каразіна.

За організаційної підтримки Посольства продовжується обмін досвідом у сфері IT-технологій. У березні 2019 року у форумі Smart City Schweiz в Базелі взяла участь українська делегація від департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА, де провела переговори щодо співробітництва в рамках швейцарського проекту Swiss Smart City Hub. На початку жовтня 2019 року швейцарська делегація взяла участь в міжнародному форумі Kyiv Smart City Forum 2019.

Посольство також взаємодіє із швейцарськими навчальними закладами у формі організації гостьових лекції Посла України для студентів, зокрема, університетів Лозанни та Фрібургу, Geneva Business School тощо.


Реалізуються українсько-швейцарські освітні проєкти в рамках швейцарської технічної допомоги.

У рамках підписаної у 1997 р. двосторонньої угоди щодо технічної співпраці в Києві було відкрито Швейцарське бюро співробітництва в Україні, яке відіграє ключову роль в управлінні Швейцарською програмою співробітництва в Україні, відповідає за планування та реалізацію відповідних проєктів. У 2014 р. підписано меморандум між МОН України, Швейцарським бюро співробітництва в Україні та Представництвом Geberit International Sales AG в Україні про співпрацю у рамках освітнього проєкту «Державно-приватне партнерство для поліпшення санітарно-технічної освіти в Україні». У рамках цього проекту у 2016 р. у м. Сарни Рівненської області відкрито перший в Україні Навчально-практичний центр (НПЦ) санітарно-технічної освіти за європейськими технологіями у Вищому професійному училищі №22 (ВПУ-22). На сьогодні такі центри також створено у Київській, Рівненській, Чернігівській, Полтавській, Дніпропетровській та Одеській областях.

Українсько-швейцарський освітній проєкт «Розвиток громадянських компетенцій в Україні» реалізується Цюріхським педагогічним університетом, Інститутом міжнародних освітніх проектів (IPE) та Національною академією державного управління при Президентові України на засадах Угоди між Урядом України і Урядом Швейцарської Конфедерації про технічне та фінансове співробітництво. Пілотна ініціатива Ради Європи щодо впровадження Хартії освіти з демократичного громадянства та освіти з прав людини спрямована на залучення органів державного управління, директорів та вчителів закладів освіти до розвитку демократичного суспільства.

У  2018 р. стартував Україно-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти в Україні», що триватиме до кінця 2022 р. Проєкт фінансується Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва та впроваджується Швейцарським інститутом тропічного та громадського здоров’я. Основними партнерами проекту є МОЗ України, Інститут медсестринських наук (м. Базель, Швейцарія), Маастрихтський університет (Нідерланди) та Школа охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія».

У 2023 році Бернський університет прикладних наук розробив практичний курс, орієнтований на українок, щоб отримати необхідну кваліфікацію для будівельного сектору та українців, які проживають у Швейцарії певний час. Навчання тривало з лютого по червень 2023 року. Програма дозволить громадянам України, які втекли від звірств російської агресії, отримати передові знання та сучасні практичні навички для вкладу у майбутнє відновлення та відбудову рідної країни. Наступний курс розпочнеться в жовтня 2023 року.

В рамках проведення національного мультипредметного тестування 2023 (НМТ), Бернський університет створить умови для українських випускників для проведення тестування.

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux