Українці в Швейцарії
Опубліковано 24 серпня 2012 року о 11:31

Історично можна виділити кілька етапів міграції українців на територію Швейцарської Конфедерації. Перший припадає на другу половину 19 ст., коли спочатку до Цюріха, а потім Женеви почали прибувати українські емігранти – здебільшого митці, політичні діячі (зокрема, М.Драгоманов) та студенти. Друга хвиля українців прибула до Швейцарії після поразки національно-визвольного руху 1917-1922 рр. У 1918-1926 рр. у Берні діяла Надзвичайна дипломатична місія Української Народної Республіки, на честь якої на будинку Посольства України в Швейцарії встановлено пам’ятну дошку. Третя хвиля міграції до Швейцарії припадає на період завершення Другої світової війни: до країни потрапило багато колишніх військовополонених і „остарбайтерів”, а також втікачів з СРСР. У цей період в Швейцарії створено т.зв. Український допомоговий комітет в Женеві та Українське допомогове об’єднання в Цюріху. У 1945 році було створено "Об'єднання українців", яке в подальшому змінило свою назву на Українське товариство в Швейцарії та існує до нинішнього часу. Четверта, сучасна хвиля міграції українців до Конфедерації припадає на часи після здобуття Україною незалежності.

Станом на 30.06.2017 р. у Швейцарії, згідно з офіційною статистикою, проживає 6681 громадянин України. При цьому українська громада не має місць компактного проживання, однак більші групи українців зосереджені в районах великих міст – Цюріха, Базеля, Берну, Санкт-Галлена, Женеви/Лозанни.

Найбільшою організацією української діаспори є Українське товариство у Швейцарії (президент – Андрей Лужницький; http://swiss-ukrainian.ch/ukr).

В останні роки сформувалися та активно діють ряд місцевих спільнот та груп української громади, частина з яких функціонують як осередки Українського товариства у Швейцарії, а частина – просто як об'єднання українських активістів у певному регіоні країни. Зокрема, у німецькомовній частині Конфедерації діють Базельський осередок УТШ (http://www.ukrainerinbasel.ch) і група "Українці в Берні" (https://www.facebook.com/UkrainerinBern?fref=ts); у франкомовній – Женевський осередок УТШ (https://ukrainian-diaspora-geneva.ch), Міжнародна швейцарська асоціація "Free Ukraine" (http://www.freeukraine.ch/) і "Культурна організація Романдія - Україна" (https://www.facebook.com/groups/assocru). Існують також свої осередки та групи громади у Цюріху та регіоні, Санкт-Галлені, кантонах Аарґау, Золотурн, Тічіно тощо.

Початкова українська школа і дитячий садок функціонують в м. Бюллах ("Рідна школа") та у Цюріху ("Сонечко"). У м. Лозанна працює початкова українська школа «Зернятко». У мм. Базель та Айнзідельн організовано курси української мови.

Українські богослужіння проходять у таких містах як Женева, Цюріх, Лозанна, Базель, Берн, Лугано та Фрібурґ.

У зв'язку з російською агресією українська громада Швейцарії здійснює активну діяльність у сфері підтримки України та надання допомоги нашій державі, яка, зокрема, спрямовується Збройним Силам, добровольчим батальйонам, медичним центрам, постраждалим в зоні АТО та малозахищеним верствам населення.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux