Українці в Швейцарії
Опубліковано 13 червня 2023 року о 11:31

Вихідці з України, що проживають у Швейцарській Конфедерації, об’єднані в Українському Товаристві в Швейцарії (УТШ), яке є громадською організацією  відповідно до ст.60 Цивільного кодексу Швейцарії.

Офіційні свідчення про діяльність українців на території Швейцарії датуються другою половиною ХІХ ст. Перші українські емігранти були здебільшого митцями, політичними діячами та студентами, серед яких можна назвати С.Подолинського, І.Чернишова, В.Нагірного, М.Драгоманова, який жив у Женеві у 1876-1889 роках і провадив активну видавничу та політичну діяльність, виступаючи представником українського національно-визвольного руху в Західній Європі.

Проте організаційно українство почало об’єднуватися у Швейцарії у 1945 році, коли швейцарський уряд відкрив кордони для численних військовополонених, «остарбайтерів» та мігрантів з Радянського Союзу. За історичними матеріалами громади, після закінчення ІІ світової війни у Женеві група вихідців з України почала активно діяти в різних сферах – політичній, гуманітарній, інформаційній. Так звана женевська група включала такі відомі для української історії постаті, як  колишній секретар Української Центральної Ради М. Єреміїв, український політичний і церковний діяч, дипломат Є. Бачинський, О.Нижанківський та ін.

У 1945 році засноване Об"єднання українців на чолі з І.Огієнком (митрополит Іларіон), а у 1947 році - Український Допомоговий Комітет в Женеві під керівництвом М.Рудницької, який здійснював допомогу колишнім військовополоненим українцям та біженцям із теренів СРСР в Швейцарії, Австрії та Німеччині, а також студентам, які навчалися в Конфедерації. На той час їх було 21 особа, які згуртувалися в студентську громаду при Бернському університеті. У це й же час діяло Українське Допомогове товариство в Цюріху, яке очолював спочатку В.Литвин, а потім В.Стихар.

На жаль, діяльність цих орґанізацій не була тривалою. Через відсутність перспективи на отримання роботи та брак фінансової допомоги значна частина українських студентів залишила Швейцарію. Виїхала з країни також М.Рудницька через неможливість ведення активної громадської діяльності.

Між тим, українська громада продовжувала гуртуватись навколо церкви, а також організовувати заході з нагоди українських свят, вшанування пам’яті Тараса Шевченка, Лесі Українки, Сковороди та інших українських видатних осіб.

У 1951 році українська громада в Конфедерації отримала нову назву свого об’єднання – «Українське Товариство в Швайцарії», головою якого з 1974 р. був Р.Прокоп.

Українська діаспора в Швейцарії ХХ сторіччя асоціюється з такими відомими українцям постатями, як дочка відомого політичного діяча П.Скоропадського – Олена Отт-Скоропадська (д.с. 04.08.2014, Цюріх), український балетмейстер С.Лифар (д.с. 15.12.1986, Лозанна) та його дружина графиня А.Л. Д’аллефельд-Лаурвік (д.с. 27.08.2008, Лозанна), Почесний консул України в Женеві Б.Гаврилишин (д.с. 24.10.2016, Київ).

Сьогодні УТШ очолює президент об’єднання Андрей Лужницький - засновник та голова Наукового товариства ім. Т.Шевченка у Швейцарії, координатор по Україні Міжфакультетського інституту Центрально-Східної Європи при Фрібурзькому університеті, організатор численних наукових конференцій та симпозіумів з української тематики в Швейцарії. Є автором або редактором багатьох друкованих видань про Україну. У травні 2014 р. року А.Лужницького призначено Почесним консулом України в франкомовних кантонах Вале, Во, Ношатель, Фрібург та Юра.

Події Революції Гідності та російська агресія в Україні сприяли згуртуванню української громади спочатку для здійснення волонтерської та благодійної діяльності, а згодом для проведення гуманітарних й інформаційно-іміджевих акцій. Одночасно відбулося оновлення та омолодження складу діаспори, а також формування місцевих осередків цієї організації, зокрема у Базелі, Берні, Цюріху, Лозанні, Женеві і Санкт Галлені. В останні роки були засновані такі організації, як асоціація «Free Ukraine», «Романдія – Україна», асоціація «Children-UA», «Українки Швейцарії».

Метою місцевих осередків є налагодження контактів між українцями в країні, збереження та підтримка української культури, її обрядів, традицій, поширення інформації про Україну та її репрезентація в швейцарському суспільстві.

Українці Конфедерації активно підтримують вивчення української мови дітьми діаспори. В Швейцарії працює кулька суботніх та недільних шкіл. Найбільші з них - українська суботня школа «Барвінок» у м. Базель; «Рідна школа» в м. Цюріх; суботня  школа «Зернятко» в м. Лозанна.

Серед найяскравіших проєктів та пріоритетних напрямів української громади Швейцарії можна назвати такі: організація УТШ щорічних українських форумів у федеральному парламенті; просування питання щодо визнання Голодомору в Україні 1932-1933 геноцидом українського народу; фестиваль українських фільмів «Світанок» у Цюріху; українсько-швейцарська наукова подіумна дискусія «Українсько-швейцарські відносини: історія та сучасність» у Фрібурзькому університеті; організація у співробітництві  із Літературним товариством Базелю українських літературних вечорів українською та німецькою мовами; організація  щорічних таборів для українських дітей «Children-UA» та пленерів для українських художників в Обервілі; численні гуманітарні проєкти з підтримки дитячих будинків і медичних закладів, малозабезпечених сімей та родин українських військових в Україні.

Українська громада Швейцарії є активним організатором надання гуманітарної допомоги для українських медичних, дитячих і соціальних закладів, а також українським сім’ям, які потребують допомоги. Серед останніх спільних гуманітарних акцій Посольства і українців Швейцарії є передача у січні 2021 року медичних матеріалів для лікувальних закладів в Полтаві.

У 2019 році Українське товариство в Швейцарії стало номінантом «Європейської нагороди діаспори» від Парламентської асамблеї Ради Європи. Нагорода присуджується щорічно асоціаціям діаспор за здобутки у таких напрямах діяльності: підтримка інтеграції у приймаючій країні, одночасно з розвитком культурної ідентичності й розвитком зв’язків з країною походження та надання їй підтримки.

Станом на червень 2023 року в Швейцарії, за офіційними даними, нараховується 65 тис. громадян України, які отримали тимчасовий статус захисту S. Українці проживають рівномірно по всіх кантонах Швейцарії.

Поряд з УТШ на території Швейцарії зареєстровані Українське Товариство Центральної та Східної Швейцарії та Автентика Українське товариство в Швейцарії.

24 лютого 2023 року в містах Швейцарії були проведені численні акції та марші солідарності на підтримку України.

4 березня 2023 року в Берні відбулась багатотисячна акція солідарності на підтримку України за підтримки депутатів групи дружби парламенту Швейцарії, а 25 березня в Лозанні акція протесту «Скажи НІ «нейтральним» спортсменам з росії та білорусі на Олімпіаді-2024».

8 травня 2023 року в День пам’яті та примирення українці в Берні, Цюриху та Женеві вшанували пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, та усіх жертв Другої світової війни. 18 травня 2023 року в містах Швейцарії відбулись марші Вишиванок.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux