По прибуттю до Швейцарії необхідно заповнити електронну анкету MM-Mobile Health Check.
Громадяни України можуть перебувати в Швейцарії до 3 місяців без дозволу на проживання (жити у родичів чи приватних осіб). У цьому випадку особи не підлягають обов’язковому медичному страхуванню. Українського медичного страхування недостатньо для лікування в Швейцарії.
Якщо особа, яка потребує захисту, подала заяву (у BAZ або за допомогою застосунку RegisterMe) про надання тимчасового статусу захисту S, то вона, після направлення її до кантону, буде зареєстрована цим кантоном на обов’язкове медичне страхування заднім числом на момент подання заяви.
Особи, які не потребують соціальної допомоги, повинні самостійно оформити обов’язкове медичне страхування шляхом страхування – заднім числом на момент подання заяви – у одній із страхових компаній протягом 3 місяців з моменту подачі заяви. Ці особи самостійно сплачують страхові внески та доплати. Медична допомога надається у випаду хвороби чи нещасного випадку на загальних засадах у лікувальних закладах.
Якщо особа потребує невідкладної медичної допомоги до того як вона подала заяву на отримання статусу захисту S, і не має медичної страховки, відповідальність за витрати або кантональну соціальну та невідкладну допомогу несуть кантони.
З питань лікування раку чи отримання медикаментів від раку, діє консультаційна та інформаційна служба – Krebstelefon (або Krebsliga).
Щодо функціонування медичного страхування у різних кантонах Швейцарії
file:///C:/Users/Cultura/Downloads/ukraine-ansprechstellen-kantone-d%20(4).pdf
Проблемні питання у сфері медичного забезпечення, з якими стикаються громадяни України (різних категорій):
- обмежений перелік послуг та лікарських засобів, що покриваються медичним страхуванням. Медичне страхування покриває тільки медичні послуги та лікарські засоби із списку, затвердженого конкретною страховою компанією.
- черги на прийом у сімейного чи дільничного лікаря у неекстренних випадках
- обмеження у виборі лікаря залежно від типу медичного страхування.
- відсутність уніфікованої системи надання медичних послуг та медичного страхування у кантонах.
Водночас громадяни України користуються медичними послугами на загальних засадах та отримують той самий перелік послуг, що і резиденти країни.
Додаткова інформація щодо медичного страхування та надання медичних послуг розміщується на сайті Державного секретаріату з питань міграції:
https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/sem/aktuell/ukraine-hilfe.html