Інтерв’ю Посла України в Швейцарській Конфедерації Артема Рибченка Першому діловому телеканалу
Опубліковано 26 жовтня 2021 року о 12:55

Швейцарія є однією з тих країн, які найбільше інвестують в Україну, зокрема щодо прямих інвестицій. Розкажіть, будь-ласка, які галузі найпріоритетніші для Швейцарії? 

Швейцарія входить в ТОП 4 прямих інвесторів в Україну. Станом на 1 січня 2021 року це близько 2,8 млрд дол. США. Сфери абсолютно різні, це і послуги і товари, зокрема ІТ сфера дуже цікава для швейцарської сторони. Якщо говорити щодо продукції, то постачаються дорогоцінні метали, пластик, папір, розхідні матеріали. Дуже цікавим для Швейцарії є також агронапрямок. Українська сторона зацікавлена в машинобудуванні і швейцарському досвіді саме у цій сфері. Є постійний та інтенсивний діалог.

Для сприяння бізнесу було створено Українсько-Швейцарську бізнес асоціацію. Асоціація була зареєстрована 2 роки назад в Швейцарській Конфедерації і працює в двох напрямках. А саме - надає вихід швейцарському бізнесу на український ринок, а українському бізнесмену сприяння у пошуках контактів та реалізації своїх проєктів на території Швейцарії. 

Якщо говорити про схід України. Швейцарія приймає активну участь щодо допомоги сходу. Зараз розглядається питання будівництва аеропорту, який з’єднає схід, зокрема, Донецьк та Луганськ. Точкою має стати Маріуполь. Розкажіть, будь-ласка, Швейцарія розглядає цей проєкт для вкладання в нашу державу?

Станом на зараз зазначене питання не розглядалось. У нас є співпраця і плани у сфері інфраструктури в інших сферах, зокрема в залізниці. Вже йде конкретна переговорна процедура -  було підписано меморандуми, були зустрічі на рівні Президента України, тому це більш така оптимістична галузь.

Швейцарія досить активно бере участь на сході України і це єдина країна, яка надає гуманітарну допомогу по обидві лінії розмежування. Можливо це питання буде розглядатись під час візиту Віце-президента, міністра закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіса в Україну в кінці жовтня цього року. Він планує прибути з дводенним візитом, тому можливо це питання буде на порядку денному.

Якщо говорити про інвестиції, то нас насамперед цікавлять капітальні інвестиції, розкажіть, будь-ласка, про які капітальні інвестиції може йтися зі сторони Швейцарії в Україну?

Найближчим часом планується побудова великого заводу у сфері сантехніки та кераміки. Швейцарська компанія вже довгий період часу працює на українському ринку. Це буде інвестиція близько 40 млн дол. США. Тобто вона навіть підпадає під новий закон про “бізнеснянь”. Це насправді буде позитивний сигнал та сприяння бізнесу. Будемо дивитись наскільки інтенсивно цей закон буде працювати, але що стосується безпосереднього локалізації та побудови заводу, то у нас дуже амбітні проєкти і вони вже рухаються.

Щодо регіональної політики, про які проєкти можна ще говорити, окрім сходу України?

Швейцарії дуже цікавий досвід України у сфері ІТ, зокрема, в частині “Smart city”. Було ряд делегації з Швейцарії в Україну в доковідний період. Було ряд зустрічей з українськими фахівцями, з інституціями, мерами міст. Цей напрямок співпраці в рамках регіональної співпраці може бути цікавим двом країнам. 

Якщо говорити про цифровізацію. Ми знаємо, що міністр цифрової трансформації пан Федоров заявляє, що зараз дуже великий акцент на цифровізацію і більш того зараз будуть виділені рекордні кошти у цю галузь. Розкажіть, будь-ласка, яка може бути співпраця України та Швейцарії у цифровому напрямку?

Співпраця вже існує. Швейцарія активно підтримує ініціативи нашого новоствореного міністерства цифрової трансформації і Віце-прем’єр міністр Федоров є головою української частини Економічного комітету Україна-Швейцарія. Це форма, коли один раз на два роки збираються наші фахівці економіки з різних сфер (ІТ, енергетика, агронапрямок) і обговорюється порядок денний. На початку грудня в Києві планується вже 13 засідання. 

Швейцарія також підтримує програму «Дія». В травні 2021 відбувся візит Голови агенції з розвитку та співробітництва Швейцарської Конфедерації пані Данці. Було підписано вже 3 Меморандум про співпрацю. І мені було дуже приємно дивитись, коли була презентація наших продуктів у сфері ІТ. Швейцарські колеги визнали, що ми набагато попереду.

На завершення хочу Вас запитати про законопроєкт про олігархів. Він був ухвалений у другому читанні. Експерти кажуть про те, що олігархам буде складно відкрити рахунки за кордоном, купити нерухомість, інвестувати. Знаємо, що в Швейцарії вони теж люблять зберігати свої кошти. Як Ви думаєте це може відобразитись на їх можливостях?

Швейцарська фінансова система дуже обережна. Вже станом на сьогодні будь-який новий клієнт проходить ретельну та глибоку перевірку і це буде мати якийсь вплив.  Але не думаю, що кардинально щось зміниться. Система Швейцарії в цілому дуже приглядається до Європейського Союзу, хоч і не є країною членом ЄС, але багато питань навіть санкцій підтримуються в такому ж русі. Можливо, це буде однією із тематик в рамках Давоського саміту. Плануємо, що в наступному році він відбудеться, а там ця тема може піднятись на майданчику Ukrainian House Davos або в іншому форматі. Також це питання може бути розглянуто в рамках великого та амбітного проєкту для України - 5 Міжнародної конференції з питань реформ в Україні (4-5 липня 2022 року, м.Лугано, Швейцарія). Вже розпочалась активна підготовка, відбулись як двосторонні зустрічі так і візити до Швейцарії. Великий фокус буде на економіці та бізнесі.

Дякую, пане Артеме за це інтерв’ю. Дякую, що все детально розповіли. 

Повне інтерв’ю за посиланням:

https://fbc.ua/programs/artem-ribchenko-pro-investitsiyi-zi-shvejtsariyi-v-ukrayinu/Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux