«Росія порушила низку договорів»
Опубліковано 06 березня 2014 року о 11:04

Український Посол докладає в Берні зусилля з метою мирного вирішення кризи в його країні. Він знаходиться в постійному контакті зі швейцарським Міністерством закордонних справ. Ігор Дір сподівається на допомогу Швейцарії і говорить про те, що нині відбувається.

Пане Посол, як Ви переживаєте кризу в Криму?

Останні дні були дуже тривожними. Росія своїми діями у Криму порушила низку як двосторонніх договорів з Україною, так і багатосторонніх договорів, які було укладено Україною, Росією та іншими країнами. До них відносяться Угоди щодо Чорноморського флоту, укладені в період з 1997 р. по 1999 р., і Будапештський Меморандум від 1994 р. Останній гарантує безпеку, територіальну цілісність і суверенітет України.

Що відбувається нині?

Для української сторони може бути прийнятним тільки мирне вирішення конфлікту. Ситуація вимагає діалогу. Ми звернулися до Російської Федерації щодо проведення невідкладних консультацій. Звичайно, ми також увійшли в контакт зі сторонами Будапештського меморандуму, тобто зі США та Великою Британією. Нарешті, ми ведемо переговори з ЄС, ООН та Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). На жаль, ми до цих пір не отримали відповіді від Росії. Від решти міжнародного співтовариства я відчуваю велику підтримку діям України та Україні у цілому.

Чи взагалі можливий діалог із солдатами, що протистоять вам?

Наші солдати чітко проінструктовані не реагувати на провокації і не застосовувати зброю. Ситуація, як і раніше, неоднозначна. Існують сили в Криму, які діють у незаконний спосіб. Призначення нового кримського прем’єра і низка прийнятих кримським парламентом рішень, відповідно до законодавства України, є протизаконними. Можливий референдум в Криму також є нелегітимним. За своїм законодавством Україна є унітарною державою. Тому окремі території не можуть самостійно змінювати свій статус.

Що Ви очікуєте від Швейцарії?

Я задоволений підходом Швейцарії. З самого початку Швейцарія надала нам повну підтримку в пошуку мирного рішення. Швейцарський президент і очільник Федерального департаменту закордонних справ Д.Буркхальтер використовує можливості швейцарського головування в ОБСЄ з метою налагодження діалогу між обома сторонами. Пан Д.Буркхальтер ініціював створення контактної групи щодо України. Нарешті, пан Д.Буркхальтер призначив Т.Гульдіманна особистим представником ОБСЄ в Україні. Все це дає надії на позитивне розв’язання нинішньої кризи.

Ви також підтримуєте контакти зі швейцарськими парламентарями.

Я зустрівся в середу з представниками Парламентської групи дружби Швейцарія - Україна. Підтримка цієї групи дуже важлива для нас.

В той час, коли Ви як Посол знаходитесь далеко від столиці вашої країни відбулась різка зміна уряду. Ви маєте доводити Вашу вірність?

Україна пережила трагічні події. Давайте не будемо забувати, що під час протестних акцій в Києві було вбито людей. Почуття відданості своїй країні притаманно всім українцям. Більшість українських дипломатів відчувають зв’язок з народом України і вважають себе патріотами.

Чи відчуваєте Ви себе більш проєвропейським або проросійським?

Я, в першу чергу, проукраїнський. Для нас, дипломатів, найважливішими є інтереси України та її громадян. Можна стверджувати, що більшість українських дипломатів підтримують інтеграцію України в Європу. Зближення з Європою не є чимось новим. Воно закріплено в нашому законодавстві вже десять років. Проте це не означає, що у розбудові наших відносин із сусідніми країнами має бути принцип «або-або». З Російською Федерацією у нас є відносини, що розвивалися століттями.

Проте Україні не обійтися без досягнення компромісу між проєвропейські та проросійські налаштованими частинами населення.

Україна є незалежною державою. Серед її громадян є різні етнічні групи і національності. До них належать не тільки українці, росіяни, а й татари, болгари, поляки, румуни, угорці тощо. Вони всі мають однакові права. Але є сили, які зацікавлені в загострюванні питання російської меншини в Україні. Це виглядає так, ніби є проблема з цією меншістю. Це не так. В Україні не утискаються права росіян і російська мова.

Таким чином, ймовірність небезпеки розколу в Україні є невеликою?

Я проти мусування теми розколу країни. Україна і українці досить сильні, щоб вирішити проблеми, що стоять перед ними.

Чи має Україна шанс у військовому плані проти Росії взагалі?

Ви бачили нашу армію по телебаченню? В обличчях наших солдатів я побачив рішучість у разі потреби захищати єдність України. Але це не може бути рішенням. Війни завжди створюють проблеми, а не вирішують їх.

25 травня Україна обиратиме нового президента. Хто має найкращі шанси як об’єднуюча фігура очолити країну в майбутньому?

Українці мають чіткі уявлення про те, чого вони хочуть: вільного демократичного суспільства і високого рівня життя. Вони обиратимуть людину, яка найкращим чином відповідає цим вимогам з їх точки зору. Ми сподіваємося, що швейцарське головування в ОБСЄ допоможе нам провести вільні та чесні вибори.

Проте перспективи не особливо радісні: українська економіка на порозі колапсу.

Правда, що існує багато проблем. Але ми шукаємо рішення. Тому ми ведемо переговори в даний час з кожною країною, яка готова допомогти нам чи співпрацювати з нами. Є обнадійливі сигнали: США вирішують щодо надання нам кредиту у мільярд доларів. Ми відновили переговори з Міжнародним валютним фондом. Коли поліпшиться стан української економіки, це позитивно вплине на загальну ситуацію в країні.

«Berner Zeitung» ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux