Заява МЗС України щодо висновків Ради ЄС стосовно України від 23 червня 2014 року
Опубліковано 23 червня 2014 року о 21:10

Міністерство закордонних справ України вітає висновки Ради ЄС у закордонних справах щодо України, ухвалені за підсумками засідання 23 червня ц.р. в Люксембурзі.

Європейський Союз вкотре підтвердив солідарність з Україною, ухваливши низку важливих рішень. Важливо, що при цьому держави-члени ЄС врахували позицію нашої держави, висловлену Міністром закордонних справ України, якого вперше в історії відносин між Україною та ЄС було запрошено до участі у подібному засіданні.

За підсумками дискусії Європейський Союз безумовно підтримав мирний план Президента Петра Порошенка, який створює основу для поступової деескалації та врегулювання ситуації на сході України.

У цьому зв’язку сподіваємося, що Російська Федерація зверне увагу на одностайний заклик держав-членів ЄС щодо дієвої підтримки мирного плану Президента України, вжиття ефективних заходів для припинення незаконного переміщення бойовиків, зброї та обладнання на територію України, здійснення впливу на сепаратистів з метою припинення насильства, складання зброї та звільнення заручників, утримання від нарощування військової присутності біля українського кордону, а також скасування дозволу Ради Федерації Федеральних Зборів РФ від 1 березня ц.р. на використання збройних сил РФ на території України.

Свідченням рішучих намірів ЄС домогтися виконання мирного плану Президента України є готовність до подальшого розширення санкцій проти РФ у разі відсутності дієвих кроків Москви, спрямованих на деескалацію ситуації.

Міністерство вдячне за послідовну позицію ЄС щодо рішучого засудження та невизнання незаконної анексії Криму. Предметним підтвердженням цієї позиції стало прийняте за підсумками засідання рішення про заборону імпорту до ЄС товарів, вироблених у Криму, за винятком тих, чиє українське походження буде підтверджене уповноваженими органами України.

Безпрецедентно важливим є рішення Ради ЄС щодо започаткування Місії ЄС в Україні в рамках спільної політики безпеки і оборони, що сприятиме розбудові спроможностей України у здійсненні реформи сектору цивільної безпеки та верховенства права. Міністерство сподівається на швидке розгортання Місії ЄС, яка доповнить відповідні зусилля Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, що вже діє в Україні.

Міністерство закордонних справ вітає рішення Ради про підтримку рекомендації Європейської Комісії про перехід України до виконання заключної фази Плану дій з візової лібералізації. Це рішення є важливим визнанням прогресу, досягнутого українською стороною останнім часом, на шляху наближення до запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до ЄС. У цьому контексті підтверджуємо відданість Уряду України ефективній роботі в рамках імплементаційної фази, якість якої буде оцінена Європейською Комісією вже восени ц.р.

_______________________________________________

Висновки Ради Європейського Союзу по Україні

Засідання Ради ЄС із закордонних справ

Люксембург, 23 червня 2014

Рада прийняла наступні висновки:

1. Європейський союз вітає Петра Порошенка на посаді новообраного Президента України. ЄС підтримує мирний план як головну можливість щодо деескалації ситуації і схвалює рішучі дії Президента з відновлення миру і стабільності в Україні, які він робить з моменту інавгурації, на тлі зростаючого насильства з боку проросійських сепаратистів на Сході України та щоденних людських жертв. Зокрема, нещодавнього збиття українського військового літака, що призвело до загибелі 49 осіб під Луганськом. Це відбувається, незважаючи на обнадійливі переговори, проведені за участю представників Російської Федерації та Діючого Глави ОБСЄ за ініціативою Президента, а також прямі контакти між українською та російською владою на високому рівні. Зараз стає все більш важливим, щоб ці переговори принесли швидкі та реальні результати.

ЄС закликає всі сторони негайно дати згоду та дотримуватись припинення вогню для того, щоб стабілізувати ситуацію в галузі безпеки, досягти справжньої деескалації та створити необхідні умови для реалізації мирного плану Президента Порошенка. У зв'язку з цим, ЄС закликає Російську Федерацію підтримати мирний план, вжити ефективних заходів, щоб зупинити потік нелегальних бойовиків, зброї та обладнання через кордон України, використати свій вплив на сепаратистів, щоб зупинити насилля та досягти роззброєння, продовжити вивід військ та утриматись від їх накопичення біля українського кордону, а також відмінити мандат Ради Федерації на застосування сили на українській території.  Рада також закликає Російську Федерацію використати свій вплив для того, щоб забезпечити негайне звільнення спостерігачів від ОБСЄ та інших заручників з полону озброєних сепаратистів.

2. Рада нагадує, що Комісія, Європейська служба зовнішніх зв'язків та держави-члени провели підготовчу роботу по можливим цілеспрямованим заходам, як того потребувала Європейська Рада у березні, для того, щоб можна було вжити подальші кроки у випадку, якщо події на Сході України будуть цього вимагати.

3. Рада нагадує про своє рішуче засудження незаконної анексії Криму і Севастополя, і не буде визнавати її. Рада вітає роботу, проведену щодо реалізації правових наслідків незаконного приєднання Криму. Рада вирішила заборонити імпорт до Євросоюзу товарів, що походять з Криму або Севастополя, за винятком тих, яким надано сертифікат походження з боку Уряду України, або надання, прямо або побічно, фінансування чи фінансової допомоги, страхування і перестрахування, пов'язаних з імпортом таких товарів. Рада закликає ЄСЗВ та Комісію продовжувати стежити за розвитком ситуації і представити подальші необхідні заходи. Рада закликає держави-члени ООН розглянути можливість прийняття аналогічних заходів відповідно до резолюції ГА ООН 68/262.

4. Європейський союз також стурбований різким загостренням ситуації з правами людини і гуманітарної ситуації у Східній Україні та в Криму, на якому було наголошено в останній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Зокрема, випадками катувань, убивств і зникнень журналістів і активістів. Європейський союз високо оцінює поточні запити української влади, які, ми очікуємо, проллють світло на відповідальність за такі діяння. Рада закликає всі сторони зробити все можливе, щоб захистити цивільне населення і, як частина цього, надати можливість гуманітарним організаціям - зокрема, медичному персоналу - виконувати свою роль, керуючись принципами нейтральності, неупередженості та недискримінації.

5. ЄС закликає українську владу продовжувати свої реформаторські зусилля, в тому числі, стосовно конституційної реформи та реформи з децентралізації, прав осіб, що належать до національних меншин, реформи судової системи, боротьби з корупцією і поліпшення бізнес-клімату. Ці зусилля повинні стати предметом всеосяжного національного діалогу. Рада вітає триваючу активну участь Ради Європи та інших міжнародних організацій у наданні допомоги українській владі для того, щоб ці реформи відповідали європейським стандартам. ЄС підтвердив свою прихильність справі підтримки процесу економічної стабілізації в Україні двома нещодавніми важливими виплатами Комісії на загальну суму 750 млн. євро в рамках Контракту на Державне Будівництво і Макрофінансової Допомоги відповідно до умов, викладених у Меморандумі про Взаєморозуміння. У цьому контексті Рада очікує на координаційну нараду донорів високого рівня по Україні, яка відбудеться у Брюсселі 8 липня.

6. Рада очікує на підписання наприкінці цього тижня решти положень Угоди про асоціацію, включаючи її Поглиблену та Всеосяжну Зону Вільної Торгівлі. ЄС переконаний, що Угода надасть додаткового стимулу політичним та економічним реформам, забезпечить модернізацію, посилення верховенства права та економічне зростання. ЄС підтверджує свою підтримку України щодо попереднього застосування Угоди та її ефективної реалізації.

Рада нагадує про намір Комісії також долучитися до консультацій на політичному рівні разом з Україною та Російською Федерацією стосовно аспектів імплементації Угоди, щоб зняти занепокоєння стосовно її можливих наслідків. Погрози Росії застосувати торговельні заходи по відношенню до країн, що підпишуть Угоду про асоціацію/ПВЗВТ, є невиправданими.

7. Рада погоджується створити Місію з питань спільної безпекової та оборонної політики, щоб сприяти Україні у сфері реформування сектору цивільної безпеки, в тому числі охорони порядку та верховенства права. У цьому зв’язку, Рада схвалює Концепцію управління кризою, представлену Верховним комісаром як реагування на її висновки від 12 травня. На цій основі можна продовжити оперативне планування з прицілом на рішення щодо подальших кроків на її наступному засіданні та почати розгортання Місії влітку. Рада наголошує на важливості координації та узгодженості з іншими зусиллями ЄС, ОБСЄ та іншими міжнародними учасниками.

8. ЄС схвалює вже започатковану роботу ОБСЄ та її Спеціальної моніторингової місії. ЄС буде підтримувати діяльність Місії та сподівається на продовження її мандату.

9. Висловлюючи жаль, що консультації стосовно газових поставок з Російської Федерації в Україну в рамках тристоронніх газових переговорів, за ініціативи та сприяння Європейської Комісії, станом на сьогодні не було завершено, і що поставки газу в Україну було переведено в режим передплати, а потім припинено, Рада закликає сторони якнайшвидше досягти домовленості та підтримує Комісію в її намаганнях сприяти виробленню компромісного рішення. Така домовленість є важливою для стабілізації української економіки та забезпечення надійності поставок і транзиту природного газу до та через територію України на основі прозорого режиму. У цьому контексті, Рада підкреслює важливість продовження реформ в енергетичному секторі в Україні.

10. Рада підтверджує готовність ЄС посилювати міжлюдські контакти між громадянами Європейського Союзу та України, зокрема через процес безпечної та контрольованої візової лібералізації за умов повного дотримання погоджених критеріїв, визначених Планом дій з лібералізації візового режиму. У цьому контексті, Рада вітає Четверту доповідь Комісії про прогрес від 27 травня 2014 року. Рада поділяє висновок, що Україна виконала всі критерії першої фази Плану дій з лібералізації візового режиму і приймає рішення розпочати оцінку критеріїв другої фази.

Рада очікує на якнайшвидше представлення Комісією оцінки наслідків можливого міграційного та безпекового впливу майбутньої візової лібералізації для України на Європейський Союз та в пріоритетному порядку в рамках другої фази Плану дій з лібералізації візового режиму. Рада звертається до Комісії продовжити підтримку України в реалізації Плану дій з візової лібералізації, а також продовжити звітувати про вищезазначену реалізацію щодо можливого міграційного та безпекового впливу і його наслідків з перспективою рішення щодо виконання всіх критеріїв Плану дій з візової лібералізації".

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux