Посольство України в Швейцарській Конфедерації та в Князівстві Ліхтенштейн (за сумісництвом)

Київ 17:06

Міжрегіональне співробітництво між Україною та Швейцарією

Доволі успішно розвивається взаємодія між Україною і Швейцарією на рівні регіонів.

З огляду на федеративний устрій Швейцарії, який зумовлює значну самостійність кантонів у формуванні політики в різних сферах суспільного життя, важливе значення має представленість українських інтересів на регіональному рівні. Зокрема, в 2003 р. було відкрито два Почесні консульства України: в м.Женеві на чолі з Почесним консулом Богданом Гаврилишиним та в м.Цуг на чолі з Почесним консулом Йозефом Боллагом. А в 2014р. було відкрито Почесне консульство України у м.Фрібург, яке очолив Андрей Лужницький. 

Зокрема, у 2003 р. проведено візит до Києва мера міста Женеви П.Мюллера, в ході якого підписано угоду про співпрацю. В Києві також було проведено Дні швейцарської кухні. В 2007 р. відбулася зустріч Київського міського голови Л. Черновецького з мером м.Женева П. Мюллером, в ході якої були обговорені напрямки співпраці між Києвом та Женевою у різних сферах муніципального господарства в рамках Меморандуму про дружбу і співробітництво між цими містами від 2003 року. Досягнуто домовленості про будівництво готелів у Києві швейцарськими компаніями та надання консультацій столичній владі з питань швидкого будівництва метро та освітлення вулиць.

З 12 по 15 вересня 2011р. у Швейцарії перебувала делегація Вінницької області на чолі з Головою обласної ради С.П. Татусяком. До її складу входили представники ділових кіл, громадських організацій, ЗМІ, народні депутати, а також представники органів влади обласного та районного рівнів.

14 вересня 2011р. відбувся офіційний візит делегації в кантон Фрібург. Представники Вінниччини відвідали Аграрний інститут кантону Фрібург та ознайомились з системою підготовки кадрів для фермерських господарств, сирного та молочного виробництва. С.П. Татусяк провів зустрічі з Міністром сільського та лісового господарства Паскалем Корменбефом та Міністром економіки кантону Беатом Фонлантеном. Сторони погодилися вивчити можливість співпраці у сферах освіти, науки, культури, сільського господарства та ін. Б. Фонлантен дав позитивну відповідь на пропозицію С.П. Татусяка щодо розробки міжрегіональної Угоди про співпрацю та її підписання під час візиту делегації кантону Фрібург до Вінницької області. Крім того, досягнуто попередньої домовленості про співпрацю між Аграрним інститутом кантону Фрібург та Національним Аграрним Університетом. Зважаючи на те, що сільське господарство є однією з пріорітетних галузей регіону, домовлено продовжувати співпрацю у цій сфері.

За даними Посольства, на сьогоднішній день найбільш активно з регіонами Швейцарії співпрацюють Закарпатська, Сумська, Вінницька, Київська та Одеська області.

Зі свого боку, Посольство підтримує постійні контакти з урядом кантону Фрібург: співробітники Посольства беруть участь у різного роду заходах, що проводяться за ініціативи уряду цього кантону та Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.

Уряд кантону Фрібург зацікавлений у подальшому розвиткові контактів та пошуку можливостей для співпраці з Вінницькою областю. У цьому зв’язку Посольством було досягнуто домовленості щодо здійснення візиту делегації кантону Фрібург до Вінницької області у 2014р. з метою практичного ознайомлення з інвестиційним потенціалом цього регіону. Окрым цього, у період з 26.09.2013р. по 02.10.2013р. делегація Вінницької обласної Ради та громадської організації «Інститут громадських експертиз» (м.Вінниця) здійснила робочу поїздку до Швейцарії з метою вивчення досвіду цієї країни у напрямках розвитку демократичного суспільства, сільського господарства, туризму, участі молоді у роботі державних органів влади. Фінансова підтримка цьому візиту була надана «Благодійним фондом Богдана Гаврилишина», який є Почесним консулом України у м.Женева. Делегація відвідала кантони Базель, Фрібург, Берн, Цюріх, де мала зустрічі з представниками урядових, наукових та громадських кіл. Окрім цього, Посол України І.Дір здійснив 21.01.2014р. офіційний візит до кантону Фрібург, під час якого сторонами було ще раз підкреслено зацікавленість у міжрегіональній співпраці. 

Під час візиту 12.02.2013р. делегації Закарпатської області до кантону Ааргау уряд швейцарського регіону висловив високу зацікавленість у співробітництві з цим регіоном України. Швейцарській стороні було запропоновано розглянути можливість підписання угоди (меморандуму) про співробітництво між Кантоном Ааргау та Закарпатською областю України.

У вересні 2012р. під час візиту делегації Швейцарії до м.Шабо в рамках відзначення 190-річчя переселення швейцарських поселенців на Південь України встановлено контакти між представниками Одеської області та кантону Во і обговорено можливості налагодження міжрегіональних зв’язків. Це знайшло своє продовження у досягненні домовленості щодо участі у 2014р. України в якості основного гостя у мультикультурному фестивалі «Шабаг», який відбувся 4-7 вересня 2014р. у м.Шексбр (відомий виноробний регіон Лаво на узбережжі Женевського озера, кантон Во) і на якому буде представлено українську культуру та кухню, а також  презентовано українське виноробство (торгова марка «Шабо», Одеська обл.).

Вищезгаданий фестиваль «Шабаг» у м.Шексбр пройшов під гаслом «Від Леману – до Чорного моря». В його рамках відбулись виступи творчого колективу «Веселка» (м.Одеса), презентація традиційних українських страв, а також бізнес-форум за участі бізнесменів з Одеської області та кантону Во.

За результатами домовленостей, досягнутих під час візиту в Україну 3-4.07.2013р. Голови Ради кантонів (Верхньої Палати Парламенту) Швейцарської Конфедерації Філіппо Ломбарді, у вересні 2013р. Посольством було направлено на розгляд уряду кантону Тічіно проект Угоди про співробітництво в економічній, науково-технічній, культурній сферах між АРК та кантоном Тічіно.

Водночас, протягом 2014-2015 рр. розвиток міжрегіонального співробітництва дещо уповільнився через загострення політичної та економічної ситуації в Україні. Низка заходів, зокрема візит делегації Одеської області та організація презентації цього регіону під час проведення фестивалю «Шабаг» у м.Шексбр 14-16.11.2014р. і здійснення офіційного візиту делегації кантону Фрібург до Вінницької області, що планувались у 2014р., не відбулись. Також з відомих причин було зупинено процес налагодження партнерських зв’язків між кантоном Тічіно та Автономною Республікою Крим.