Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Français
 • Deutsch
Реформування економіки України
Опубліковано 12 червня 2014 року о 16:07

Уряд України вбачає поліпшення бізнес-клімату в державі однією з головних передумов забезпечення швидкого відновлення та подальшого розвитку економіки. За дорученням Уряду в країні розпочато масштабну роботу з реформування вітчизняного законодавства в напрямку спрощення умов ведення бізнесу та його імплементації. Мінекономрозвитку здійснює координацію центральних органів виконавчої влади в ході формування і реалізації відповідних заходів.

В рамках цієї роботи підготовлено ряд законопроектів, розроблених з урахуванням досвіду країн, які входять до першої десятки в рейтингу Світового банку «Ведення бізнесу», спрямованих на скорочення кількості, вартості і тривалості процедур отримання дозволів, ліцензій, погоджень, а також перевірок суб’єктів підприємницької діяльності. Більшість цих законопроектів вже подано до Верховної Ради України, решта – доопрацьовуються і, наразі, першочерговим кроком є пришвидшення їх прийняття.

Станом на 24 квітня 2014 р. два Закони з цього пакету вже прийняті Верховною Радою України. Зокрема це Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», спрямований на зменшення адміністративного тиску на суб’єктів господарювання, скорочення кількості документів дозвільного характеру, спрощення дозвільних процедур. Перелік дозвільних документів для скорочення було визначено за результатами проведеної аналітичної роботи, з урахуванням скарг підприємців, пропозицій українських бізнесових асоціацій, висновків міжнародних експертів Міжнародної фінансової корпорації, Європейської Бізнес Асоціації.

Законом вносяться зміни до 38 законодавчих актів України та Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» в частині скорочення кількості документів дозвільного характеру для здійснення окремих видів господарської діяльності, провадження яких не пов’язано із загрозою безпеці держави, життю та здоров’ю людей, погіршенням стану навколишнього природного середовища.

Загалом скасовується 83 дозвільних документа. Крім того, обмежується сфера застосування 10 дозволів. Також встановлено, що одержання органами влади додаткових погоджень, висновків та інших документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, здійснюватиметься без залучення суб'єкта господарювання.

Прийняття зазначеного Закону сприятиме спрощенню та здешевленню ведення бізнесу в країні та покращенню інвестиційного клімату. 

Також 15 квітня 2014 року Верховною Радою України прийнято розроблений Держпідприємництвом Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу», спрямований на спрощення відкриття бізнесу, зокрема:

- проведення державної реєстрації підприємців одночасно з поданням відомостей для реєстрації такої особи як платника податку;

- скасування вимоги щодо справляння реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичної особи – підприємця;

- відмову від обов’язковості та перехід до добровільності використання печаток суб’єктами господарювання приватного права.

          Прийняття Закону забезпечить спрощення та здешевлення започаткування бізнесу в Україні за рахунок скорочення витрат часу та коштів.

         

          Відповідно до Програми діяльності Кабінету Міністрів України з метою розширення свободи підприємницької діяльності, істотного скорочення функцій адміністративного регулювання економіки продовжується робота у напрямку скасування ліцензування біля 30% видів господарської діяльності, що наразі ліцензуються.

          Також триває робота над законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, які регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру, щодо їх приведення у відповідність із нормами законів України «Про адміністративні послуги» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Реалізація зазначених законопроектів спростить умови започаткування та ведення господарської діяльності, скоротить грошові та часові витрати суб’єктів господарювання, знизить рівень корупції з боку посадових осіб органів ліцензування та дозвільних органів.

З метою удосконалення державного нагляду (контролю) Мінекономрозвитку України розробляється законопроект щодо внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким, зокрема передбачається скорочення переліку відносин, пов’язаних із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, на які не поширюється дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (на сьогодні більше 20 видів відносин не підпадають під дію зазначеного Закону). Очікувані результати: зменшення адміністративного тиску та побудова більш прозорих відносин між контролюючими органами та бізнесом, зниження корупційних проявів під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

          Важливим напрямком роботи є законодавче унормування підвищення ефективності захисту прав інвесторів. Зокрема йдеться про надання права звернення з позовом до суду в інтересах товариства (похідних позовів) у передбачених законом випадках (зокрема, стосовно визнання недійсними значних правочинів, правочинів щодо вчинення яких є  заінтересованість); підвищення захисту прав акціонерів, спрощення процедури та скорочення витрат часу при приватному розміщенні акцій; зменшення можливостей для здійснення рейдерства. У Верховній Раді знаходяться проекти Законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення діяльності акціонерних товариств» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», прийняття яких є першочерговим.

Продовжується робота з врегулювання відносин, пов'язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на об'єкти нерухомого майна, а також забезпечення належного виконання своїх повноважень державним реєстратором прав на нерухоме майно та нотаріусом з огляду на отримання повної інформації щодо речових прав, зареєстрованих у період до 1 січня 2013 року.

Ключовими пріоритетами Уряду у здійсненні реформ також є:

гармонізація української системи стандартизації з ЄС, що дозволить виводити українську продукцію на ринки країн ЄС без додаткових процедур стандартизації в ЄС, зокрема формування єдиного національного органу стандартизації, скасування обов’язковості застосування стандартів та інших нормативних документів; забезпечення ідентичності національних стандартів відповідним європейським стандартам;

розширення застосовування механізмів акредитації для підтвердження компетенції суб'єктів, які здійснюють метрологічну діяльність, що дозволить отримати визнання української системи метрології в ЄС та спростить виведення української продукції на ринки ЄС, розмежування регуляторних, наглядових (контрольних) та господарських функцій у сфері метрології; розмежування адміністративних та господарських метрологічних послуг;

визнання української системи контролю за безпечністю харчової продукцією в ЄС, що дозволить збільшити експорт української харчової продукцію на ринки ЄС без додаткових перевірок її безпечності.

У Верховній Раді України знаходяться законопроекти «Про стандартизацію»,  «Про метрологію та метрологічну діяльність» та «Про технічне регулювання та підтвердження відповідності», які на сьогодні є високопріоритетними і будуть прийняті найближчим часом.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux