Посольство України в Швейцарській Конфедерації та в Князівстві Ліхтенштейн (за сумісництвом)

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Швейцарією

Специфіка побудови і розвитку двосторонніх відносин з Швейцарією у сферах культури, освіти, науки обумовлюється особливостями конфедеративного устрою країни, який передбачає значний суверенітет кантонів, в тому числі у згаданих питаннях. Саме кантони є основними суб’єктами, до компетенції яких належить формування політики у галузі культури; федерації відведено набагато менше значення. Водночас, протягом останніх років спостерігається прагнення федерації отримати більше компетенцій у сфері культури, яка, зокрема, все більше розглядається як важлива складова розвитку відносин на міжнародному рівні.

Культурно-гуманітарне співробітництво залишається важливим напрямом відносин України та Швейцарії і одним із суттєвих чинників інтенсифікації дружніх відносин двох країн за останній час.

Яскравим свідченням встановлення дружнього характеру двосторонніх відносин є відкриття 18 грудня 2009 року у м. Вевей пам’ятника всесвітньо відомому українському письменнику М.В.Гоголю, в урочистій церемонії якого взяв участь Міністр закордонних справ П.О.Порошенко. Цей монумент є дарунком України місту Вевей.

У рамках здійснення пошуку архівних матеріалів видатних українців, які проживали на території Швейцарії, Посольством у вересні 2009 року до Центрального державного історичного архіву України було передано документи, що містять особисті щоденники гетьмана України П.Скоропадського, щоденники та спогади представників родини Скоропадських, листування із закордонними гетьманськими організаціями. Документи були отримані в дарунок від доньки гетьмана О.П.Отт-Скоропадської. У листопаді 2013 р. Посольством було передано на зберігання до Центрального державного історичного архіву України, Центрального державного архіву зарубіжної україніки та Чернігівського обласного історичного музею ім. В.Тарновського чергову частину архівних матеріалів родини Скоропадських.

В Швейцарії та Ліхтенштейні регулярно проводяться українські культурно-мистецькі акції, значна частина яких носить благодійний характер. Зокрема, це концертні турне відомих мистецьких колективів, художні та фото виставки українських митців, виступи українських музикантів на престижних міжнародних конкурсах тощо. Це сприяє популяризації української культури в міжнародному вимірі та є належною запорукою подальшого розвитку двосторонніх відносин між Україною і Швейцарією на культурній ниві.

Найбільш помітні культурно-мистецькі заходи за останній час:

18 січня 2014 р. у Центрі Поля Клє (м. Берн) з успіхом відбувся організований спільно з Товариством ім. Шопена концерт українського піаніста К.Звегинцова, під час якого були виконані твори Баха, Шопена, Дебюссі та Бетховена.

20-27 січня 2014 р. у м. Бад-Рагац було організовано спільно зі швейцарськими партнерами Фестиваль української кухні в Швейцарії, метою якого було представлення української культури у країні перебування та налагодження співпраці з місцевими діловими колами.

8 березня 2014 р. у м. Берні відбувся благодійний концерт солідарності з Україною, в якому взяла участь українська оперна співачка Х.Далецька.

18 березня 2014 р. у м. Базелі відбувся концерт на підтримку української революції, у ході якого було зібрано 2 тис. шв. франків, які будуть передані на потреби українського відділення Amnesty International.

Серед інших культурно-мистецьких подій можна виділити показ фільму молодого українського режисера Д.Онищенко на локальному кінофестивалі у мм. Женева і Лозанна (2-29 вересня 2013 р.).

Продовжується співпраця з вищими навчальними закладами, в яких мають можливість навчатися та проходити стажувальну практику українські студенти. Зокрема, це Фрібурзький, Бернський та Лозаннський університети. Вищі курси іноземних мов в Берні, Інститут міжнародних відносин в Женеві, Інститут вищої освіти тигельного бізнесу в м.Глійоні, Вища школа менеджменту готельної справи в м.Ко, музичні консерваторії в мм. Цюріх та Берн.

6 березня 2014 р. у м. Фрібурзі відбувся круглий стіл «Україна: дорожня карта для майбутнього», присвячений ситуації в нашій країні.

З нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка 24 березня 2014 р. у Фрібурзькому університеті відбулася швейцарська прем’єра документального фільму «Ген Свободи», присвяченого маловідомим сторінкам життя Великого Кобзаря та значенню його творчості для сучасного світу. В рамках цього заходу також відбулася лекція професора, закордонного академіка НАН України Л.І.Рудницького на тему: «Тарас Шевченко – людина, міф та символ: дань на двохсотріччя поета».

8 березня 2014 р. у м. Лозанні відбувся Шевченківський вечір, за участі представників української громади. До програми вечора було включено читання віршів поета та виконання класичної музики.

18 березня 2014 р. у м. Базелі український громадський діяч М.Маринович виступив із доповіддю на тему: «Україна – Рушійні сили українського Євромайдану та його вплив на громадські дискусії щодо цінностей».

29 червня ц.р. у Берні відбулася конференція «Україна на зламі», організована спільно з мережею «Швейцарія – Закарпаття/Україна» («Nestu»), Європейським Кооперативом Longo maї, Європейським форумом громадянок. Під час заходу українські учасники поінформували присутніх про ситуацію в Україні, зокрема на Сході країни та в Криму, та обговорили шляхи можливої підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні.

Важливим напрямом гуманітарного співробітництва є гуманітарна допомога швейцарської сторони Україні, зокрема, дітям, позбавленим батьківського піклування, а також постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Швейцарські гуманітарні і благодійні фонди та організації щороку здійснюють акції з надання гуманітарної допомоги соціально незахищеним верствам населення та релігійним організаціям в Україні. Серед основних надавачів допомоги слід відзначити благодійні організації VEREIN «HELP-POINT SUMY» з міста Воллєн, «Акція допомоги Західній Україні» ОСТРЕФЕРАТ з м.Цюріха, «Tschernobyl Kinder» з міста Санкт-Галлен, «Грін Крос Україна», «Світло на Сході», «Тріумф серця», «SDOKAT».

Особливе місце на цьому напрямі відіграє тісна багаторічна співпраця з Об’єднанням «Verein Help-Point Sumy» з м. Волєн кантону Аарґау, яке щороку направляє гуманітарну допомогу Сумщині. 12 квітня і 13 вересня 2013 р. було направлено чергові 15-й та 16-й гуманітарні рейси на Сумщину. Зокрема, останній вантаж загальною вагою близько 100 т здебільшого складався із медичних засобів та шкільного обладнання, а також містив поліцейський автомобіль «BMW».

Протягом останніх років, на запрошення швейцарських благодійних організацій, українські діти, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, проводять відпочинок в Швейцарії. Так, об’єднання «Діти Чорнобиля» 16 липня - 6 серпня 2013 р. організувало черговий літній табір у Швейцарії для дітей з регіонів України, які розташовані навколо Чорнобильської зони.

Активізація останніми роками культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Швейцарією, кількість проведених на території Швейцарії культурно-мистецьких заходів та зростання їх відвідуваності не лише представниками політичних, ділових та культурно-мистецьких кіл, а й широкою громадськістю, свідчить про зростаючий інтерес швейцарського суспільства до України не лише як держави в політичному сенсі, а й як до нації з багатим та унікальним культурним надбанням.