Посольство України в Швейцарській Конфедерації та в Князівстві Ліхтенштейн (за сумісництвом)

, Київ 17:51

З історії Посольства України в Швейцарії

Швейцарська Конфедерація визнала незалежність України 23 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини встановлено 6 лютого 1992 року шляхом обміну листами між міністрами закордонних справ. Посольство Швейцарії в Україні відкрито у липні 1992 року; Посольство України у Швейцарії – у лютому 1993 року.
За 17-річний період налагоджено відносини у політичній, торговельно-економічній, науково-технічній, освітній, культурній, гуманітарній, правоохоронній, військовій і військово-технічній та інших сферах, забезпечено здійснення низки взаємних візитів вищого політичного керівництва України і Швейцарської Конфедерації, чисельних делегацій центральних органів державної влади обох держав, сформовано належну договірно-правову базу українсько-швейцарського співробітництва, отримано значну фінансову та технічну допомогу від швейцарської сторони в рамках відповідних проектів тощо.

Перший офіційний візит Президента України Л,Д.Кучми до Швейцарії відбувся 22 березня 1996р.

Цій події передував візит в Україну керівника Федерального департаменту закордонних справ Швейцарської Конфедерації Флавіо Котті 15-16 січня 1996 р.

23-26 січня 1997 р. відбувся перший офіційний візит до Швейцарії Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка. Результатом досягнутих під час візиту домовленостей стало проведення у Берні в 1997 р. перших двосторонніх політичних консультацій з питань політики безпеки і нейтралітету. Наступні консультації відбулися 2002 р. в Україні, 2003 р. у Швейцарії. У 1997 р. відбувся перший офіційний візит в Україну Федерального радника, керівника Федерального департаменту національної економіки Швейцарської Конфедерації. Результатом зустрічей високого рівня стало підписання двосторонніх угод про фінансово-технічне співробітництво.

Свідченням обопільного прагнення до постійного нарощування динаміки політичного діалогу стали зустрічі президентів двох держав на Всесвітніх економічних форумах (ВЕФ) в Давосі (1993, 1999 та 2000 рр.), 58-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку (2003 р.), переговори керівників урядів на форумах в Кран-Монтана та Давосі.

29-30 жовтня 2000р. Україну відвідав з офіційним візитом керівник Федерального департаменту закордонних справ Швейцарської Конфедерації Йозеф Дайсс. Під час візиту було підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи та капітал та Угоду про міжнародні автомобільні перевезення, які вступили в дію з 01.01.2003 р.

18-19 березня 2003р. відбувся робочий візит Прем’єр-міністра України В.Ф.Януковича на чолі української урядової делегації до Швейцарії та переговори з Президентом Конфедерації; У цьому ж році відбулися візити в Україну Віце-президента Конфедерації, керівника Федерального департаменту юстиції і поліції, а також Державного секретаря економіки Швейцарії у супроводі групи швейцарських бізнесменів; візит до Швейцарії Генерального прокурора України.

У січні 2005р. в рамках Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) в Давосі відбулася коротка протокольна зустріч Президента України В.Ющенка з Федеральним Президентом Швейцарії Самуелем Шмідом.

22-25 червня 2005р. здійснено робочий візит до України Федерального радника, керівника Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Мішелін Кальмі-Рей, в ході якого відбулися її переговори з Президентом В.Ющенком, Головою Верховної Ради В.Литвином і міністром закордонних справ Б.Тарасюком.

14-15 травня 2009р. відбувся офіційний візит Президента України В.Ющенка до Швейцарії. В рамках програми офіційного візиту Президент України провів зустрічі та переговори з Федеральним Президентом Швейцарії Гансом-Рудольфом Мерцом, Віце-Президентом Швейцарської Федеральної Ради і керівником Федерального департаменту економіки Доріс Льойтхард, Головою Ради Кантонів /верхня палата Парламенту/ Аленом Берсе та Віце-президентом Ради правління Національного банку Швейцарії Філіппом Гільдебрандом. Головною метою переговорів було зміцнення та інтенсифікація двостороннього політичного діалогу на найвищому рівні між Україною та Швейцарією, створення політичних умов для активного зростання динаміки двостороннього економічного співробітництва та розширення договірно-правової бази.

16-18 листопада 2009р. відбувся офіційний візит в Україну Голови Ради Кантонів Швейцарії Алена Берсе. Під час зустрічі з Міністром закордонних справ України П.О.Порошенком сторони обговорили питання двостороннього політичного діалогу, торговельно-економічної та культурної співпраці. Особливу увагу було приділено візовому діалогу між Україною та Швейцарією, зокрема перспективам підписання Угоди про спрощення оформлення віз українським громадянам. Сторони обмінялися думками щодо майбутньої архітектури Європи після набрання чинності Лісабонською угодою ЄС, зокрема у сфері безпеки та енергетики. З огляду на проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу у 2012 році Швейцарська сторона поділилася досвідом проведення такого заходу у 2008 році. Міністр П.Порошенко також висловив вдячність українського народу за оперативну допомогу Швейцарії для боротьби з епідемією грипу в Україні.

В ході зустрічі А.Берсе з Гловою Верховної Ради України В.М.Литвином було відзначено високий рівень двостороннього діалогу в усіх сферах політичній, міжпарламентській, торгово-економічній, культурній та гуманітарній. Сторони висловилися за поглиблення співробітництва у міжнародних парламентських організаціях, а також торкнулися питання проведення в Україні чемпіонату «ЄВРО-2012». А.Берсе запросив В.М.Литвина відвідати Швейцарію.

18 грудня 2009р. Міністр закордонних справ України Петро Порошенко здійснив одноденний робочий візит до Швейцарії. В рамках візиту Міністр провів переговори з Керівником Федерального департаменту закордонних справ Мішелін Кальмі-Рей, Керівником Федерального департаменту юстиції та поліції Евелін Відмер-Шлюмпф, мером міста Вевей Лораном Балліфом, президентом швейцарської фармацевтичної компанії „Хофман ля Рош” Уільямом Бернсом. Крім того, Петро Порошенко взявучастьу церемонії відкриття пам’ятника українському письменнику Миколі Гоголю у місті Вевей. Міністр також дав інтерв'ю женевській газеті "Tribune de Geneve".

5 лютого 2010 року відбулася тристороння зустріч міністрів закордонних справ Швейцарії, Білорусі та України в рамках Мюнхенської конференції.

25 лютого 2010 року Керівник Федерального департаменту закордонних справ М.Кальмі-Рей взяла участь в інавгурації Президента України В.Януковича.

24 червня 2010р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Федеральним Президентом Швейцарії Доріс Льойтгард у м. Рейк’явік (Ісландія).

27 січня 2011р. Президент України Віктор Янукович провів у Давосі зустріч з Федеральним президентом Швейцарії Мішлен Кальмі-Рей.

19 квітня 2011р., в рамках заходів до 25-х роковин Чорнобильської катастрофи в м.Києві, Президент України Віктор Янукович провів двосторонню зустріч із Федеральним Президентом Швейцарії Мішлен Кальмі-Рей. Президент висловив вдячність за готовність Швейцарії і надалі підтримувати Чорнобильські проекти. «Я хотів би сказати, що проекти в рамках Європейського банку реконструкції та розвитку з наповнення коштами рахунку ядерної безпеки та спорудження нового об’єкта «Укриття» на Чорнобильській атомній електростанції – це справа не тільки України. І дуже добре, що ми з цього питання сьогодні союзники», – підкреслив Віктор Янукович.

7-9 червня 2011 року відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Швейцарської Конфедерації.

В рамках програми офіційного візиту Голова ВРУ провів зустрічі та переговори з Президентом Швейцарії М.Кальмі-Рей, Головою Ради Кантонів Х.Індеркумом та Головою Національної Ради Ж.Германьє.
Метою переговорів було інтенсифікація двостороннього політичного діалогу між Україною та Швейцарією, зміцнення міжпарламентських зв’язків наших держав.

Було підписано Меморандум про міжпарламентське співробітництво між Верховною Радою України та Національною Радою Швейцарської Конфедерації.

Голова Верховної Ради України Володимир Литвин в рамках офіційного візиту до Швейцарської Конфедерації зустрівся 7 червня ц.р. в м.Цюріх з представниками ділової еліти Швейцарії, зокрема з керівництвом компаній «Нестле», «Глас Трьош» тощо.

В.М.Литвин провів також зустріч з мером м.Берн, відвідав монастир в м.Айнзідельн, де відбулась коротка зустріч з абатом Мартіном, та фабрику провідного швейцарського виробника молочних продуктів компанії "Емі".

Крім того, відбулася зустріч Голови ВРУ з з керівництвом Українського Товариства в Швейцарії.
Під час візиту В.М.Литвин дав інтерв’ю прес-службі Парламенту Швейцарії та провідному швейцарському виданню «Neue Zürcher Zeitung».

15 грудня 2011р. у Києві відбувся черговий раунд українсько-швейцарських політичних консультацій
Українську делегацію очолив Заступник Міністра закордонних справ України – керівник апарату П.А.Клімкін, швейцарську - Заступник державного секретаря, Начальник Першого політичного управління Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Артур Маттлі.
У ході консультацій обговорено широке коло актуальних питань двосторонніх відносин, включаючи співпрацю у політичній, торговельно-економічній та культурно-гуманітарній сферах. Заступник Міністра П.А.Клімкін висловив вдячність швейцарській стороні за фінансування низки проектів технічної допомоги, що здійснюються у нашій країні, а також за гуманітарну допомогу, яку надають швейцарські благочинні організації українським школам, лікарням, дитячим будинкам тощо.

Особливу увагу у ході переговорів приділено співробітництву України з Європейським Союзом, зокрема у контексті підготовки Саміту Україна-ЄС.

Серед тем, які були обговорені у ході консультацій, можна відзначити співпрацю двох країн у міжнародних організаціях, включаючи підготовку до головування нашої держави в ОБСЄ у 2013 році, ситуацію у сусідніх з Україною та Швейцарією країнах, а також інші актуальні міжнародні питання, що становлять обопільний інтерес.

Міжпарламентське співробітництво

Успішно розвивається міжпарламентське співробітництво, свідченням чого є обмін візитами парламентських делегацій (1992, 1993, 1997, 2001, 2002, 2010 рр.).

В лютому 2008 р. було затверджено список членів української частини Українсько-швейцарської депутатської „групи дружби”.

Під час візиту української делегації на чолі з Міністром регіонального розвитку та будівництва України В.Куйбідою 8-9 липня 2008 р. до Швейцарії, члени делегації, народні депутати України, члени делегації О.Боднар та З.Шкутяк висловилися за поглиблення українсько-швейцарського міжпарламентського співробітництва – як в рамках депутатської „Групи дружби”, так і на рівні профільних комітетів.

16-18 листопада 2009 року відбувся офіційний візит в Україну Голови Ради Кантонів Швейцарії А.Берсе.

В грудні 2010 року було сформовано швейцарську частину міжпарламентської Групи дружби. Метою Групи є поглиблення українсько-швейцарських відносин, обмін досвідом роботи між парламентарями обох країн та обговорення на постійній основі актуальних питань двостороннього співробітництва.

7-9 червня 2011 року відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Швейцарської Конфедерації.